Ako vybrať prilbu na motocykel?

28. 5. 2021

čas čítania: 4 min.

Moto prilba je absolútne zásadná súčasť bezpečnostnej výbavy vodičov motocyklov a ich spolujazdcov. Jej výberu by ste preto mali venovať zvlášť dôkladnú pozornosť.

Je dôležité zohľadniť, na akom motocykli jazdíte, a podľa toho si vybrať najvhodnejšiu prilbu, ktorá bude zodpovedať presne vašim potrebám.

 

Homologizácia

Každá prilba, ktorá je používaná na verejných komunikáciách, ale aj na pretekárskych tratiach, musí mať homologizáciu. Tá vám zabezpečí, že spĺňa základné požiadavky na ochranu vášho zdravia. U nás platí európska homologizácia ECE, aktuálne ECE22-05. Takto sú označené všetky prilby, ktoré sú testované a schválené pre prevádzku na pozemných komunikáciách. Toto označenie musíte na prilbe bezpodmienečne nájsť. Väčšinou na vonkajšej strane zátylka prilby spolu s veľkosťou a hmotnosťou a vždy je na štítku prišitom na upínacom popruhu.

Písmeno a číslice v kruhu neoznačujú číslo homologizácie, ako sa mnohí domnievajú, je to označenie krajiny, v ktorej bola prilba homologizovaná. V Českej republike nie je skúšobňa pre testovanie motocyklových prilieb, a tak preberáme všetky homologizácie z ostatných európskych krajín. Na štítku nájdete číselné označenie homologizačného protokolu, ktorý začína v prípade ECE22-05 číslicami 05. Spolu s týmito číslicami je v označení aj písmeno J, alebo P. Tieto písmená označujú typ prilby: J = JET (otvorená prilba), P = PROTECT (uzavretá "integrálna" prilba).

 

Veľkosť

Veľkosť prilby na motocykel je najdôležitejší parameter pri výbere. Aj tá najkvalitnejšia a najdrahšia prilba sa vám môže vypomstiť, ak bude veľká. A s malou prilbou si cestovanie na vašej jednostopovej krásavici tiež veľmi neužijete. Prvou orientáciou pri voľbe veľkosti je obvod hlavy. Ten si najlepšie zmeriate krajčírskym metrom. Merajte obvod cez čelo nad obočím, tesne nad ušami.

Teraz poznáte svoju orientačnú veľkosť. Toto je skutočne len pre orientáciu a nikde nie je napísané, že ak nameriate určitý obvod, bude pre vás ideálnou veľkosťou podľa tabuľky konkrétnej značky. Koľko výrobcov a modelov, toľko aj tvarov vnútorného priestoru prilieb. Preto sa pri nákupe cez internet vždy uistite, že vám predajca v prípade potreby veľkosť prilby premeria, alebo nebude problém s jej výmenou či vrátením.

 

Výber a skúšanie

Pri skúšaní na predajni si vybranú prilbu nasaďte na hlavu. Je dobré, keď prilba kladie mierny odpor (je užšia). Takto tvarovaná vonkajšia škrupina bude dobre držať pri prípadnom páde a pri vyšších rýchlostiach na hlave bude pokojnejšia. Po usadení prilby na hlavu musíte mať pocit, že vás prilba plne obopína (obvod hlavy, tváre). Ideálne by mala byť nová prilba na prvý pocit skôr menšia a pri skúšaní sa ľahko zahryznete do tváre. V žiadnom prípade však nesmiete cítiť bolesť v oblasti spánkov, alebo by ste nemali cítiť na čele tlak hrany priezoru prilby. V takom prípade je prilba malá.

Ak však máte pocit, že je prilba pohodlná a tlak cítite len zhora, je táto veľkosť tiež nevyhovujúca, prilba je vám veľká. Majte na pamäti, že každá nová prilba je z výroby pravidelná a až nosením sa prispôsobí tvaru vašej hlavy. Po veľmi krátkej dobe používania sa interiér (polstrovanie) prilby prispôsobí tvaru vašej hlavy, "vytlačí sa" a prilba potom bude voľnejšia a pohodlnejšie sedieť. Kupujte preto prilbu skôr tesnejšiu. Ak sa vám nová prilba dobre nasadzuje a je veľmi pohodlná, bude s najväčšou pravdepodobnosťou za jazdy hlučná a nestabilná.

Dobrou pomôckou pri skúšaní novej prilby je ľahko uchopiť prilbu za podbradok (u otvorenej prilby za lícne časti) a zahýbať hlavou hore - dole a do strán. Ak nasleduje prilba hlavu v smere pohybu bez vôle, veľkosť je správna. U otvorených prilieb postačí energicky pokývať a zavrtieť hlavou. Nebojte sa ponechať si prilbu niekoľko minút na hlave, len tak zistíte, či v nej vydržíte aj pri dlhšej jazde.

Ak si kupujete kompletnú výbavu na motocykel, odporúčame skúšať oblečenie s už nasadenou prilbou. Vďaka tomu môžete dopasovať komplet podľa vašich predstáv a tak, aby moto prilba výborne sedela napríklad ku golieru bundy alebo chrbtovým chráničom.

Pokiaľ má prilba slnečnú clonu, skúste ju dať dole, či vám neprekáža vo výhľade alebo nenaráža do nosa. Ak nosíte dioptrické okuliare, vyberajte takú prilbu, ktorá je pre týchto motocyklistov prispôsobená a má vyčlenený priestor pre dioptrické okuliare.

 

Vychytávky

V súčasnej dobe môžete na trhu zohnať prilby v rôznych cenových reláciách, mnohých farebných variantoch, veľkostiach, štýloch a typoch. Vašu pozornosť určite upúta aj veľa vychytávok, ktoré môžu vaše cesty v mnohom spríjemniť.

- integrovaná slnečná clona;

- mikrometrická pracka;

- príprava pre BT komunikátor;

- vyberateľný bradový slider;

- reflexné prvky;

- Pinlock v cene obstarania a podobne.

 

Životnosť

Všeobecne platí, že prilbu je dobré meniť každé tri roky a to za predpokladu, že ju užívate sami. Nikdy prilbu nepožičiavajte, interiér je vytvarovaný na vašu hlavu. Iná hlava tvaruje výplň inak, teda zväčšuje voľný priestor a skracuje tým životnosť. Po páde prilbu vždy vymeňte! Aj keď na povrchu skeletu prilby sú vidieť len drobné škrabance, vnútorná výplň je v mieste úderu už deformovaná a neplní svoju ochrannú funkciu.

 

Základné rozdelenie

CAFE RACER

Prilby typu cafe racer si zamilujete vďaka ich jednoduchosti, použitiu prvotriednych materiálov aj prvkov spĺňajúcich najprísnejšie kritériá bezpečnosti.

CESTOVNÉ

Cestovné prilby sú vo väčšine prípadov vybavené odnímateľným nosovým deflektorom a kompletne vyberateľným a prateľným interiérom. Pohodlné, funkčné, kvalitné a bezpečné. Také sú cestovné prilby na motocykel spĺňajúce najprísnejšie požiadavky bezpečnosti a kvality, s ktorými si užijete pri jazde maximálny komfort.

 

CHOPPER, CRUISER

Originálne a dokonale vyladené prilby, ktoré využijete, ak sedláte chopper alebo cruiser. Vynikajúce svojou jedinečnosťou, funkčnosťou a za každých okolností dokážu podčiarknuť váš osobitý štýl.

 

INTEGRÁLNE

Integrálne prilby kryjú celú hlavu vrátane očí a brady, vo väčšine prípadov disponujú okrem iného integrovanou slnečnou clonou, čírym plexisklom, prepracovaným systémom ventilácie a vyberateľným bradovým deflektorom. Moderné, štýlové a perfektne vyladené prilby poskytujúce pohodlie, bezpečnosť, dôraz na osobitosť a atraktívny dizajn.

 

MX, ENDURO, ATV

K motokrosu neodmysliteľne patrí originálny dres, dokonalá prilba, perfektne sediace rukavice a výborná obuv. Doplňte svoju moto výbavu o kvalitnú prilbu s neobvyklým dizajnom a prvotriednou výbavou.

 

NA SKÚTER

Pre jazdu na skútri vám z našej ponuky môžeme odporučiť otvorené prilby, ktoré síce nedisponujú ochranou brady, napriek tomu spĺňajú všetky bezpečnostné normy. Vo väčšine prípadov sú vybavené plexisklom s úpravou proti poškriabaniu, zapínajú sa pomocou mikrometrickej spony a ich hlavným plusom je aj ich extrémne nízka hmotnosť.

 

OTVORENÉ

Otvorené prilby sú veľmi často využívané u motocyklistov, ktorí vyznávajú pomalší a pokojnejší štýl jazdy. Sú veľmi ľahké, nedisponujú ochranou brady, napriek tomu spĺňajú všetky bezpečnostné normy.

 

PREKLÁPACIE

Preklápacie prilby sú na prvý pohľad podobné integrálnym a disponujú najpremyslenejšími mechanizmami preklápania. Bradu vrátane plexiskla tak možno jediným pohybom kompletne preklopiť dozadu - prilba sa tak ľahko zmení na otvorenú s nízkym aerodynamickým odporom. V spojení s najnovšími technológiami, prvotriednymi materiálmi a revolučným dizajnom prináša tú správnu voľbu pre váš maximálny pôžitok z jazdy.

 

ODKLÁPACIE

Odklápacie prilby sú na prvý pohľad podobné integrálnym. Vďaka svojim jedinečným vlastnostiam a použitiu najlepších materiálov zabezpečujú vysokú bezpečnosť, špičkovú ochranu a jedinečné pohodlie. Prilby sú vybavené množstvom prvkov, ktoré vašu jazdu posunú o level vyššie. Komfortný antibakteriálny interiér, zapínanie pomocou mikrometrickej rýchlopracky, slnečná clona, ​​účinný vetrací systém, alebo plexisklo patria k základnému vybaveniu.

 

PRETEKÁRSKE

Pretekárske prilby kryjú celú hlavu vrátane očí a brady. Majú síce obmedzenú výbavu, ale práve tento fakt prispieva k tomu, že umožňujú komfortnú a maximálne bezpečnú jazdu športovo založeným motocyklistom. Zapínajú sa pomocou D-krúžkov. Sú zároveň menšie, aby neobmedzovali pohyb jazdca v jazdnej pozícii pri použití kombinézy, vybavené aerodynamickým hrbom. Sú testované podľa stanovených pravidiel a noriem.

 

Čistenie a údržba

Údržbu a čistenie vykonávajte vždy za pomoci prípravkov, ktoré sú na to primárne určené. Na trhu nájdete množstvo čističov prilieb a plexiskla, vďaka ktorým dostanete prilbu do stopercentnej kondície.

 

Aktuálna ponuka plne vychádza v ústrety aj tým najnáročnejším zákazníkom. Prilba tak plní primárne nielen funkciu bezpečnostnú a ochrannú, ale stáva sa tiež atraktívnym módnym doplnkom vašej moto-výbavy. Prajeme vám pri jej skúšaní a kúpe šťastnú ruku a veľa bezpečne najazdených kilometrov.

 


Sdílejte

Odeslat článek emailem
Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. V poriadku