Zabezpečenie motocykla

5. 8. 2022

čas čítania: 12 min.

Ak máte dilemu, akú ochranu použiť pre svoju jednostopovú krásavicu, prinášame vám prehľad vychytávok k jej zabezpečeniu. Každý majiteľ motocykla musí chtiac - nechtiac riešiť túto otázku. Bohužiaľ, žiadne zabezpečenie nie je dokonalé, napriek tomu prinášame prehľad produktov z nášho sortimentu, vďaka ktorým môžete krádeži minimálne predchádzať, prípadne sťažiť odcudzenie vášho motocykla.

 

 

Môžete si vybrať mechanické zabezpečenie pomocou reťaze, zámku na kotúčovú brzdu, elektronického motozámku na kotúčovú brzdu s alarmom, alebo jednoduchým imobilizérom, ktorý má už väčšina nových motocyklov ale montovaný od výroby. Všetko samozrejme záleží od vášho rozpočtu.

 

Reťazový zámok

Žiadnemu motocyklistovi by nemal chýbať reťazový zámok. Samozrejme, že nie je zámok, ako zámok. K zabezpečeniu motocykla je vhodné použiť kvalitný zámok z tvrdenej ocele s ochranným plášťom, ktorý odolá akýmkoľvek pokusom o prerezanie, ako aj extrémnym teplotám.

 

Váš reťazový zámok by mal disponovať špeciálnym uzamykacím systémom, ktorý nebude možné odvŕtať ani vytrhnúť. Pre zabezpečenie motocykla pomocou reťazového zámku myslite tiež na to, že je ho potrebné pripútať jeho druhý koniec k nejakému ťažkému predmetu, alebo zabetónovanému oceľovému oku. Zároveň by mal zámok celou svojou plochu visieť vo vzduchu, aby sa prípadnému zlodejovi zaťažila manipulácia. 

 

Kotúčový zámok

Kotúčový zámok predstavuje špeciálny zámok, ktorý sa umiestňuje na predné koleso motocykla a zabraňuje v jazde. V porovnaní s reťazovým zámkom je jeho výhodou jednoduchšia skladovateľnosť a nižšia hmotnosť. Avšak na strane druhej, nie je sám o sebe tak účinný, nakoľko je možné preniesť s ním celý motocykel. Z toho dôvodu je tento typ zabezpečenia vhodný skôr pri parkovaní na frekventovaných miestach alebo motozrazoch.

 

Kotúčové zámky sa často predávajú so zabudovaným alarmom, ktorý pri neoprávnenej manipulácii s motocyklom, spustí zvukový signál.

 

Zámky s alarmom

Moto alarm je samozrejme možné zaobstarať nielen ako súčasť kotúčovej brzdy, ale aj samostatne. K najlepšiemu zabezpečeniu vášho motocykla, zvoľte alarm s otrasovými čidlami a čidlami na snímanie zaťaženia sedadla, ktoré vás na zvolený mobilný telefón, informujú o tom, že niekto neoprávnene manipuluje s vaším motocyklom, alebo naň nasadol.

 

Aj tie najlacnejšie alarmy na zabezpečenie motocykla majú dnes zabudovaný imobilizér. Tie drahšie vám okrem iného ponúknu čidlo, ktoré stráži vstup do zapaľovania s funkciou diaľkového vypnutia motora pre prípad, že by zlodej prekonal  imobilizér.

 

Zabezpečenie motocykla pomocou GPS

K zabezpečeniu vášho motocykla proti krádeži pomôžu aj moderné technológie v podobe GPS lokátorov. Tie vás budú informovať pomocou SMS, alebo mobilnej aplikácie v prípade neoprávnenej manipulácie s motocyklom.

 

Pokiaľ by došlo ku jeho krádeži, budete vďaka nim môcť sledovať pohyb a aktuálnu polohu motocykla.

 

 

Nezabudnite na zabezpečenie motocykla v garáži

Často sa stáva, že je zabezpečenie motocykla na cestách  premyslené do posledného detailu, avšak na ochranu pred krádežou z garáže motocyklistu sa mnohokrát zabudne. Garáže bývajú samy o sebe veľmi slabo zabezpečené a preto sa stávajú ľahko dobytným cieľom zlodejov, ktorí sem mieria okrem iného práve aj pre motocykle.

Najlepší spôsob, akým zabezpečiť motocykel vo vnútri garáže, predstavujú mechanizmy typu X Safety Box. Tie je možné navŕtať takmer do každého materiálu, od dreva cez kov až po tehly. Motocykel k nim následne pripevníte kvalitným reťazovým zámkom, o ktorom bola reč na začiatku článku. Týmto mechanizmom je možné navyše zabezpečiť nielen motocykel, ale aj iné cenné predmety, akými sú napríklad drahé bicykle alebo kosačky, takže sa vám investícia do neho rozhodne oplatí.

Nezabudnite si rovnaký mechanizmus zaobstarať aj do nákladného priestoru svojej dodávky, pokiaľ motocykel často prevážate autom. Práve prevozné dodávky totiž predstavujú podobnú slabinu, ako garáže a preto sú častokrát vyhľadávané zlodejmi.

Zdieľať

Odeslat článek emailem

Táto stránka je chránená pomocou reCAPTCHA. Zásady ochrany osobných údajov Google, zmluvné podmienky.

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. V poriadku