Batožina na moto

26. 4. 2020

čas čítania: 4 min.

Vyrážate na cesty? Určite si budete chcieť vziať so sebou veľké množstvo dôležitých a potrebných vecí. Na to je určená batožina na motocykel. Do nej uskladníte všetko potrebné pre cestovanie na motocykli. Vyberajte podľa veľkosti svojho motocykla, nájdite si presne to, čo potrebujete. Ak máte v pláne dlhšie výlety na motocykli, moto-batožina patrí medzi hlavné vybavenie. Bude vhodná aj na kratšie jazdy. Batožina sa vyrába v rozličných tvaroch, veľkostiach a zameraniach.

Batohy na motocykel

Moto-batohy sú veľmi praktickou batožinou, ktorú nie je potrebné pripínať na motocykel. Môžu mať rozšíriteľný objem, sú odolné proti vode a majú niekoľko vreciek. Bývajú vybavené takisto chrbtovým chráničom a reflexnými prvkami.

Motobrašne

Brašne na motocykel sa môžu podobať motokufrom, alebo sú konštruované ako motovaky, alebo motoválce. Vyrábajú sa z textilných syntetických materiálov a z kože, sú ľahké a mávajú rozšíriteľný objem.

➢ Bočné brašne na motocykel môžu byť upevnené cez sedadlo s použitím podpier alebo na rúrkové nosiče.
➢ Vrchné motobrašne sa upevňujú na zadný nosič alebo na sedadlo spolujazdca.
➢ Motovaky a motoválce majú zvyčajne dobrú odolnosť proti vode a uchytíte ich na zadné sedadlo, nosič a prednú vidlicu.

Motokufre

Kufre na motocykel vytvárajú uzamykateľný úložný priestor. Hliníkové kufre na motocykel sú odolnejšie a hodia sa preto na terénne stroje. Naopak plastové motokufre majú aerodynamické tvary, majú menšiu hmotnosť a sú tak vhodné pre cestovné motocykle. Podľa umiestnenia sa motokufre delia na bočné a vrchné.

➢ Bočné motokufre pojmú väčší náklad, väčšinou sa predávajú v pároch. Pre bočné kufre na motocykel je nutné dokúpiť držiaky bočných kufrov určené pre daný typ motocykla.
➢ Vrchný motokufor (topcase) využijete pre uloženie prilby a ďalších predmetov. Topcase sa montuje na platňu pripevnenú na zadný nosič. Možno naň namontovať nosič na veko kufra, opierku na motokufor, alebo brzdové svetlo.

Montážne sady pre motobrašne, motokufre a tankvaky treba vyberať takisto podľa značky motocykla.

Mototaštičky

Mototaštičky sú vlastne menšie motobrašne pre uloženie peňaženky, kľúčov, alebo dokladov. Mototaštičky sa upevňujú okolo stehna.

Montážne sady a príslušenstvo

Medzi montážne sady patria platne pre kufre na motocykel, montážne sady pre vrchné motokufre, rúrkové nosiče a podpery pre bočné kufre a brašne na motocykel, alebo montážne sady pre tankvaky. Príslušenstvo obsahuje najmä gumové upínače batožiny, račňové popruhy a úložné boxy.

Tankvaky

Jedná sa o batožinu, ktorá sa pripevní na nádrž motocykla, čím vznikne ľahko prístupný úložný priestor. Podľa uchytenia sa delia na tankvaky s popruhmi, magnetické tankvaky a tankvaky s upínaním na veko nádrže.

Sdílejte

Odeslat článek emailem
Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. V poriadku