Garantujeme Vám 100 dní na výmenu a vrátenie tovaru.


Garantujeme Vám 100 dní na výmenu a vrátenie tovaru.

Ako vybrať rukavice na motocykel?

28. 5. 2021

čas čítania: 4 min.

Maximálny pôžitok z jazdy vám zabezpečí nielen výborne sediaca prilba a oblečenie, ale aj správne zvolené rukavice. Určite nezabúdajte na to, že nie sú rukavice ako rukavice a rozdiely medzi nimi ovplyvní, ako sa budete počas svojej jazdy cítiť.

Rukavice na motocykel neodmysliteľne patria do základnej výbavy každého motocyklistu. Aj z tohto dôvodu je dôležité si uvedomiť, na akom stroji jazdíte, a podľa toho vyberať vhodný typ. Kvalitné moto rukavice vám poskytnú ochranu pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami, pádmi, úrazmi, odreninami či zraneniam a vďaka správnym rukaviciam bezproblémovo zvládnete ovládanie motocykla bez vynaloženia extra námahy.

 

Počasie

Nezanedbateľným faktorom pri výbere moto rukavíc je aj to, za akého počasia jazdíte. V našich podmienkach zažijete rôzne nástrahy počasia, našťastie v rámci určitých medzí. Naozaj horúcich dní nebýva moc a väčšina rukavíc vás ochráni pred zimou už od nejakých 0° C. Ak aj tak chcete robiť rozdiel, tak pre teplé počasie sa odporúča zaobstarať textilné rukavice s dobrým ventilačným systémom, naopak v zime vás zahrejú kožené rukavice, alebo termo rukavice. V prípade náhleho dažďa je možné ochrániť ruky ešte aj nepremokavými návlekmi.

 

Materiál

Predtým sa rukavice vyrábali iba z kože. Dnes je koža stále veľmi častá, ale pridalo sa aj veľa iných materiálov. Kožené rukavice poskytujú veľmi slušnú mieru ochrany a nevyžadujú navyše použitie ďalších chráničov. Textilné rukavice stále potrebujú pre dobrú ochranu kevlarové alebo karbónové vlákno. Aj tak majú svoje výhody a technológia výroby textilu sa neustále posúva smerom vpred.

 

Veľkosť

Veľkosť rukavíc nie je ľahké určiť, záleží na materiáli a na aké použitie sú určené. Orientačnú veľkosť zistíte zmeraním šírky dlane a to nad palcom v smere od prstov ruky. Aj tu majte na pamäti, že sa kožená rukavica ešte vytvaruje a celkovo prispôsobí, takže ak vám je tesná napríklad na šírku dlane, časom vám sadne. Majte na pamäti, že všetko kožené povolí niekedy až o jednu veľkosť.

 

Správne sediace rukavice

- vyberte si veľkosť zodpovedajúcu približne vašim rozmerom;

- po nasadení oboch rukavíc nezatínajte ruku v päsť;

- pri úchope vás nesmú rukavice tlačiť a pnúť (na celej dlani vrátane končekov prstov);

- uistite sa, či vás netlačí kĺbový protektor;

- uistite sa, aby neboli rukavice príliš napnuté medzi palcom a ukazovákom;

- dajte si pozor, aby nebol na rukaviciach príliš dlhý palec (sťaží ovládanie prvkov na riadidlách).

 

Pri nákupe v predajni si rukavice starostlivo vyskúšajte, pri nákupe cez internet sa vždy uistite o možnosti výmeny veľkosti. Rukavice sú výrobok veľmi komplikovaný a skladajú sa z mnohých vrstiev a kusov. Na prvý dojem pohodlné rukavice bývajú väčšinou väčšie, než je potrebné. Krátke alebo príliš úzke môžu zapríčiniť odkrvenie končekov prstov a teda rýchle prechladnutie rúk za jazdy. Preto sú motocyklové rukavice šité tak, aby ruka bola aj pri natiahnutí prstov mierne zovretá, dlaňová časť je kratšia, než je tomu u rukavíc pre bežné nosenie. Na motocykli vždy máte v dlani rukoväť riadidla, vaša ruka nikdy nebude úplne zovretá v päsť (teda pri jazde), a preto sú vcelku prsty na motocyklových rukaviciach kratšie. Veľké rukavice sú síce pohodlné a neobmedzujú v pohybe, ale významne obmedzujú schopnosť ovládať za jazdy prepínače na riadidlách a neudržia prípadné protektory v mieste, kam ich výrobca umiestnil s cieľom ochrániť vašu ruku.

 

Vychytávky

- odolné protektory a chrániče;

- ventilačné otvory;

- možnosť ovládania dotykových obrazoviek (FingerTouch systém);

- dvojitá koža na dlani;

- protišmykové plochy;

- stretchové panely;

- pásik na chrbte ruky so zipsom;

- pásik na zápästí so suchým zipsom;

- elastické manžety;

- reflexné prvky;

- perforácia;

- slidre;

- vonkajšie švy;

- sťahovacie pásky;

- spojenie malíčka a prstenníka;

- stierka na plexisklo.

 

Adventure / Touring rukavice

Tento typ vás musí samozrejme ochrániť pri páde, navyše aj počas rôzneho počasia, k tomu musia byť pohodlné, pretože sa počíta, že ich budete nosiť často a dlhú dobu. Väčšinou sú rukavice vyrobené z moderných textilných materiálov.

 

Cafe Racer rukavice

Precíznosť, elegancia a nestarnúca klasika rukavíc typu cafe racer vás nenechá na pochybách, že budete originálni a zároveň bezpečne chránení.

 

Cestovné rukavice

Vydajte sa na moto výlety s kvalitnými rukavicami z odolných prvotriednych materiálov.

 

Chopper, Cruiser rukavice

Rukavice, ktoré využijete, ak jazdíte na chopper alebo cruiser. Vynikajú svojou originalitou, jedinečnosťou a špičkovým spracovaním prvotriednych materiálov.

 

Dlhé rukavice

Majú rôzne chrániče kĺbov a prstov, väčšinou aj extra vrstvu kože na dlani a zápästí. Dlhé rukavice spoznáte podľa toho, že zakrývajú ruku a idú asi tak do polovice predlaktia cez bundu. Sú bezpečné, v prípade pádu ochránia celú ruku, dlane, prsty a zápästia sa v nich nepretočia.


Letné rukavice

Sú výbornou voľbou pre dlhé jazdy, kedy naozaj nechcete ísť s prepotenými rukami. Letné rukavice udržia vaše ruky v pohodlí aj počas teplého počasia a to hlavne vďaka ventilácii, alebo ľahkým strategicky umiestneným materiálom, to všetko bez toho, aby obmedzovali bezpečnosť. Rukavice sú vybavené polstrovaním, chráničmi kĺbov aj ochranou dlane. Tie sú vyrábané väčšinou z kevlaru, karbónu, alebo tvrdého plastu.

 

Motokrosové rukavice

Motokrosové rukavice sú výborné a poskytujú vysokú mieru ochrany aj na ceste. Ochránia dlaň ruky, prsty, majú chrániče na kĺboch ​​a môžete ich dopasovať k svojmu osobitému štýlu aj vybranému outfitu.

 

Off-roadové rukavice

Veľmi často rovnaké, alebo aspoň podobné motokrosovým rukaviciam, ale tieto sú určené pre jazdcov, ktorí trávia naozaj veľa času v špine, hline, bahne atď. Väčšinou sa vyrábajú z textilu, sú pohodlné, majú ventilačné otvory a sú priedušné. Bývajú ľahké a ľahko sa v nich motocykel ovláda.

 

Cestné (cestovné) rukavice

Rukavice sú pripravené ochrániť jazdca pri páde na tvrdý povrch cesty. Väčšinou sa vyrábajú z kože, ale na trhu môžete nájsť aj textilné materiály alebo koženku. Bývajú silnejšie ako off-roadové rukavice a dajú sa použiť za rôzneho počasia, nech je sychravá jeseň alebo horúce letné dni. Ochrana pred nepriaznivými vplyvmi počasia je u tohto typu rukavíc naozaj rozmanitá.


Pretekárské (športové) rukavice

Nehoda alebo náraz počas závodu na tvrdý povrch a za veľmi vysokej rýchlosti je pravdepodobne najhorší scenár pre každého jazdca. Preto sa pretekárske rukavice vyrábajú z najlepších materiálov, s najnovšími protektormi, sú vystavené testovaniu a používajú sa na nich najmodernejšie technológie. Bezpečnosť nie je jediná vec, ktorou sa pretekárske moto rukavice pýšia. Majú aj výborne prepracovanú ventiláciu a sú pohodlné pre jednoduchšie ovládanie motocykla.

 

Údržba a starostlivosť

Životnosť rukavíc záleží na starostlivosti, ktorú im venujete pri údržbe, a na podmienkach, za ktorých ich využívate. Ak rukavice kúpite a jazdíte za slnka aj dažďa bez základnej údržby, potom sa aj veľmi drahé rukavice rozpadnú počas jednej sezóny. Je nutné vždy rukavice nechať pomaly a riadne vyschnúť a až potom použiť vhodný konzervačný prípravok na materiál, z ktorého sú rukavice vyrobené. Životnosť rukavíc ovplyvňuje aj správne zvolená veľkosť.

 

Oplatí sa investovať do rukavíc vhodných pre váš štýl jazdy, ale ešte viac do takých, ktoré vyhovujú vašim potrebám po všetkých stránkach. Nepodceňte preto nákup vhodných moto rukavíc a venujte ich výberu náležitú pozornosť. Len výborne sediace rukavice vám môžu poskytnúť potrebné bezpečie a komfort. Kúpte si také moto rukavice, aby sa stali vašou druhou kožou a sedeli vám doslova na telo.

 

Zdieľať

Odeslat článek emailem

Táto stránka je chránená pomocou reCAPTCHA. Zásady ochrany osobných údajov Google, zmluvné podmienky.

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. V poriadku