Ako vybrať bundu na motocykel?

3. 6. 2021

čas čítania: 4 min.

Pri jazde za zníženej viditeľnosti, alebo v zlom počasí je samozrejme dôležité, aby bunda pre motocyklistov disponovala reflexnými prvkami, ktoré oceníte nielen pri zmene počasia, ale aj pri neplánovanej kolízii, alebo zastávke v rámci vašich ciest.

 

Výberom správnej bundy na motocykel povýšite svoj zážitok z jazdy na maximum a budete sa cítiť výborne za každého počasia.

Aj keď sa môže zdať, že pri nákupe moto bundy vás nemôže nič zaskočiť, pripravili sme pre vás niekoľko cenných rád, ktorými je dobré sa pri výbere a nákupe tejto nenahraditeľnej súčasti výbavy nechať inšpirovať.

Veľmi dôležité je pri výbere oblečenia na motocykel vedieť, či si chcete zaobstarať koženú alebo textilnú bundu, kedy a ako často ju budete používať a na akom motocykli jazdíte. Zároveň je dobré si ujasniť, či si chcete kúpiť kombinézu, alebo si želáte zaobstarať set bunda + nohavice. Poradíme vám aj to, ako si vybrať správnu veľkosť a ako sa o moto oblečenie správne starať.

 

Kožená alebo textilná?

Ak zohľadníme ochranu pri prípadnom páde, kožené oblečenie s integrovanými chráničmi je tou najlepšou voľbou. Chrániče na kožených bundách perfektne držia svoju pozíciu a poskytujú tak maximálnu možnú ochranu. Koža však patrí z hľadiska priedušnosti a komfortu medzi menej pohodlné materiály a to hlavne v prípade, ak vás zastihne dážď, alebo jazdíte na dlhé trasy. Pri vysokej rýchlosti je ale ochrana v koženom oblečení najvyššia.

Druhou možnosťou sú bundy z textilných materiálov, ktoré sú ľahšie ako koža a vďaka moderným technológiám a použitiu špičkových materiálov sú odolné poveternostným podmienkam. Sú tiež odolné proti vode, ale vďaka ventilačným panelom poskytujú ideálnu cirkuláciu vzduchu. Bývajú vybavené chráničmi ramien, lakťov a chrbta. Sú pohodlnejšie a vhodnejšie na dlhé cesty, keďže je v nich zabezpečená potrebná pohyblivosť, flexibilita a môžete sa v nich bez problémov pohybovať. Sú ideálnou voľbou pre jazdu v teréne, alebo pri striedaní teplého a chladného počasia. V porovnaní s kožou sú ďaleko pohodlnejšie, výborne odvádzajú pot a odvetrávajú. Môžete si vyberať zo širokej ponuky štýlov, farieb, strihov, materiálov, dĺžok a prípadných doplnkov.

Kožená bunda

Výhody

Nevýhody

výborne sadne na telo

vyššia nákupná cena

integrované chrániče

náročnejšia údržba a čistenie

maximálne pohodlie pri vysokých rýchlostiach

vyššia hmotnosť

vysoká ochrana pri páde alebo kolízii

menej civilný vzhľad

vhodná pre športového a pretekárskeho jazdca

 

 

Textilná bunda

Výhody

nevýhody

variabilnejšie použitie, flexibilnejšie kombinovanie

nižšia ochrana pri prípadnom páde alebo kolízii

nižšia obstarávacia cena

údržba a čistenie len pomocou špeciálnych prípravkov

odolnosť voči poveternostným podmienkam

 

pohodlie, praktickosť, odvetrávanie, ventilácia

 

vhodná pre cestovateľov a jazdu na dlhšie trasy

 

 

Frekvencia používania

Bundu na motocykel budete v rámci bezpečnej jazdy potrebovať vždy. Pre teplejšie dni je ideálnou voľbou bunda s odvetrávacími plochami. Letná bunda na motocykel býva kratšia. Všetky bundy bez výnimky disponujú homologizovanými chráničmi ramien a lakťov. Súčasťou moto bundy nemusí byť za každých okolností chrbtový (chrbticový) chránič, ten je možné si dokúpiť podľa typu bundy a vložiť do pripraveného priestoru. Ďalším variantom, ako zvýšiť bezpečnosť jazdca, je napríklad použitie airbagovej bundy alebo vesty.

Teplejšie bundy využijete v chladnejšom počasí. Bývajú dlhšie, aby vám nebolo chladno na chrbát, a sú náležite vypolstrované. Vo väčšine prípadov disponujú vyberateľnou tepelnou/ termo vložkou, čím sa bunda stáva variabilná pri zmenách teplôt. Aj tu je vhodné prihliadnuť na aspekt vloženia chrbtového chrániča. V rámci komfortu je vhodné si zaobstarať pohodlné funkčné prádlo/termoprádlo, ktoré vám umožní zostať v teple a suchu vďaka vynikajúcim termoregulačným vlastnostiam. Pri nepriaznivom počasí potom určite využijete nepremokavé oblečenie a doplnky. Verte, že s takou výbavou moto oblečenia bude váš pôžitok z jazdy jedna radosť.

Pri výbere akéhokoľvek oblečenia na motocykel je dobré zohľadniť odolnosť materiálu proti predratiu, odolnosť oblečenia proti vode a dažďu, ventiláciu oblečenia počas teplého počasia a chrániče.

Výber moto bundy totiž len pri materiáli nekončí. Pozornosť je nutné venovať predovšetkým práve spomínaným chráničom. Pri výbere sa nenechajte uspokojiť tým, že bunda „má nejaké chrániče.“ Všetky totiž neponúkajú rovnakú ochranu. Pri výbere motocyklovej bundy sa zamerajte na bundy s CE protektormi, tie sú totiž homologizované pre Európu. Navyše pri oblečení na motocykel nájdete chrániče dvoch úrovní (Level 1 a Level 2), pričom Level 2 označuje vyššiu ochranu.

 

Bunda na motocykel a chrániče

Chrániče bývajú vyrobené z rôznych materiálov - elastomerová pena, termopamäťová pena, EVA pena. V prípade nárazu sa jednotlivé vrstvy peny posunú voči sebe, čo vedie k nárazu na väčšiu plochu a tým sa minimalizuje energia, ktorá sa prenáša. Zásadným ukazovateľom je ich level. Level 1 považujte za úplne základný. S takýmito chráničmi sa stretnete pri väčšine predávaného oblečenia, ktoré sú už zahrnuté v základnej výbave.

Každý chránič kĺbov a chrbta, ktorý sa chce pýšiť splnenou CE normou, by mal mať na sebe tabuľku. V tabuľke by malo byť označenie T+ a T-. To znamená, že chránič je schopný splniť kvalitatívne požiadavky pri nízkych teplotách (zvyčajne – 20 °C), tak aj vysokých teplotách (+ 40 °C). Ak tam T+ alebo T- chýba, chránič to nespĺňa.

A aké chrániče by mala mať bunda na motocykel? Úplné minimum sú chrániče lakťov a ramien. Celkom bežné sú aspoň tenké chrániče chrbta. Úplne ideálne sú potom chrániče napevno všité do bundy.

Pri výbere bundy si dávajte veľký pozor, aby bunda nielen výborne sedela sama o sebe, ale predovšetkým, aby chrániče boli umiestnené tam, kde majú byť. Ak všetko nesedí, ako má, hrozí, že sa chránič pri páde zosunie a nebude plniť svoj účel.

 

Štýl jazdy (typ motocykla)

Pre jazdu na pretekárskych a športových motocykloch je najvhodnejšia koža, zatiaľ čo pre jazdu na cestných motocykloch, skútroch, endurách a cross motocykloch je vhodnejší textil. Pri chopproch a naháčoch je výber na motocyklistovi, tu je totiž vhodné oboje.

Dávate prednosť kombinéze alebo setu bunda + nohavice?

JEDNODIELNA KOŽENÁ KOMBINÉZA: Ide o moto kombinézy, pri ktorých je moto bunda pevne spojená so spodným dielom. Sú nepriedušné, veľmi funkčné, vysoko odolné proti odretiu a pritom sa dobre nosia vďaka variabilnému strihu, ktorý sa prispôsobí jazdnej pozícii. Dôležité je si však kúpiť veľkosť, ktorá vám sadne vyložene „na telo", veľakrát až o jednu menšiu veľkosť, ako je vaša konfekčná veľkosť - koža sa časom vytiahne. Súčasťou kombinéz sú chrániče, ktoré sú umiestnené a zafixované presne tam, kde majú byť.

DVOJDIELNA KOŽENÁ KOMBINÉZA: Ide o moto kombinézy, pri ktorých je moto bunda pripojená k moto nohaviciam pomocou spojovacieho zipsu. Rovnako ako pri jednodielnych kombinézach je dvojdielna kombinéza vybavená homologizovanými chráničmi. Bunda disponuje chráničmi ramien a lakťov a vo väčšine prípadov je tu príprava pre použitie chrbtového chrániča a chrániča hrude. Nohavice sú vybavené chráničmi kolien a chráničmi bokov.

TEXTILNÝ SET BUNDA + NOHAVICE

Dvojdielnu súpravu môžete výborne kombinovať, máte možnosť si vybrať rôzne materiály a jednotlivé diely môžete rôzne dokupovať alebo odkladať, väčšinou sú v modernom dizajne a sú vhodné aj na bežné nosenie. Bunda by mala byť dostatočne dlhá, aby vám nefúkalo na chrbát.

 

 Veľkosť

Kožená bunda na motocykel by vám mala tesne priliehať na kožu a to predovšetkým v miestach, kde sú chrániče. Myslite na to, že sa vám koža po pár noseniach vytiahne (častokrát až o jednu veľkosť), takže je lepšie, keď si zaobstaráte naozaj tesnejšie oblečenie. Oblečenie by vám malo sadnúť na tenkú vrstvu a keďže v ňom jazdíte v prikrčenej polohe, je potrebné myslieť aj na pohyblivosť, pretože nesmie dôjsť k tomu, že by vás kožený odev obmedzoval v pohybe. Tomu je v dnešnej dobe našťastie prispôsobená technológia výroby, preto kvôli pohyblivosti bývajú rukávy kratšie (holé miesto zaplníte rukavicami) a v miestach ako ramená, kolená a kríže je skladaná koža s elastickými prvkami, najčastejšie kevlarovými.

Výber veľkosti pri textilnom oblečení je veľmi podobný ako pri koži s tým rozdielom, že textil sa vám po pár noseniach nevyťahá. Textilný odev by mal byť opäť tesný, predovšetkým v miestach, kde sa nachádzajú chrániče. Tento druh oblečenia vám musí byť pohodlný už po prvýkrát, keď si ho oblečiete.

V našej ponuke nájdete kožené bundy na motocykel a textilné bundy na motocykel nielen v klasických veľkostiach, ale tiež máme široký sortiment moto búnd v nadmerných veľkostiach. Riaďte sa veľkostnými tabuľkami uvedenými pri jednotlivých produktov, alebo nás neváhajte kontaktovať. Pokiaľ u nás zakúpite oblečenie, ktoré vám napriek tomu nebude sedieť, je možné ho bez problémov vrátiť a vymeniť za správnu a zodpovedajúcu veľkosť.

 

Údržba a starostlivosť

KOŽENÁ BUNDA: Veci z kože sa všeobecne nesmú prať, odporúča sa len čistenie vlažnou vodou a hubkou. Vždy by sme mali použiť čistiace prostriedky, ktoré sú výhradne určené na ošetrovanie kože (odporúčame napríklad balzam na kožu RSA). Tieto prípravky sú špeciálne vyvinuté pre ošetrenie tohto materiálu, nepodceňujte preto výber vhodného produktu. Nikdy nepoužívajte vysokotlakové čističe. Vlhkú kožu je ideálne nevešať, aby nedošlo k jej vyťahaniu. Kožené oblečenie je vhodné sušiť iba voľne rozložené, nikdy nie na slnku, alebo za pomoci iných zdrojov tepla. Po vyschnutí je vhodné kožu namazať.

Je dôležité si pripomenúť, že koža je prírodný produkt a môže vykazovať niektoré farebné, alebo povrchové nedokonalosti. Niektoré kože môžu zafarbiť materiály/predmety, ktoré prídu do priameho kontaktu s farbenou kožou počas niekoľkých počiatočných použitiach.

 

TEXTILNÁ BUNDA: Vzhľadom k použitým materiálom by údržba mala byť veľmi šetrná. Neodporúčame používať aviváž. Podšívku bundy odporúčame prať v rámci programu „ručné pranie" pri teplote max.  30 °C. Textilné bundy nebaľte, nesušte v sušičke, chemicky nečistite a nežehlite.

Sdílejte

Odeslat článek emailem
Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. V poriadku